ظهور و چاپ عکس فوري

ايده اصلي ادوين لند آن بود که همه افراد به يک دستگاه دوربين عکاسي دسترسي داشته باشند و بتوانند بدون زحمت عکس بگيرند. براي اين کار لازم بود شخص ابتدا با استفاده از يک نورسنج شدت نور محيط را اندازه بگيرد و سپس با توجه به شدت نور، زمان نوردهي را روي عدسي دوربين تنظيم کند. بعد عدسي را روي سوژه تنظيم مي کردند و عکس مي گرفتند و سپس عکاس دکمه يي را مي زد و صفحه بزرگي را از پشت دوربين خارج مي کرد تا صفحه هاي مثبت و منفي را روي هم قرار دهد و داروي چاپ روي صفحه پخش شود. پس از گذشت مدت زماني مشخص عکس چاپ مي شد و عکاس با باز کردن دريچه يي از پشت دوربين صفحه هاي مثبت و منفي را از يکديگر جدا مي کرد. البته در دهه 1960 شرکت پولارويد فيلم هاي پيشرفته تري عرضه کرد که فرآيند چاپ عکس بدون دخالت عکاس و به صورت خودکار صورت مي گرفت و در نتيجه عکس از کيفيت بسيار بهتري برخوردار بود. در هر صورت امروزه اين عکس ها به تاريخ پيوسته است و با توجه به اينکه تنوع دوربين هاي عکسبرداري ديجيتال زياد است فقط پدربزرگ ها با ديدن اين عکس ها ياد خاطرات جواني مي افتند و آرزو دارند يک بار ديگر لذت عکس گرفتن با اين دوربين ها را تجربه کنند.

ساختمان دوربین عکاسی

دوربین عکاسی از یک اتاقک تاریک تشکیل شده که بر جدارهای آن یک عدسی محدب با فاصله کانونی ثابت قرار دارد. در جدار مقابل این عدسی فیلم و بین فیلم و عدسی دیافراگم وجود دارد. علاوه بر این دوربین به دستگاه تنظیم فاصله (مسافت یاب نوری)، شاتر یا بندان، نورسنج (طیف سنج نوری) و منظره یاب مجهز است.

طرز کار دوربین عکاسی

در هنگام عکسبرداری عدسی دوربین را جلو و عقب می‌بریم تا آنکه در منظره یاب تصویر واضحی از جسم مورد نظر دیده شود. در این حالت تصویری حقیقی و معکوس می‌تواند روی فیلم تشکیل شود که با فشار دکمه دیافراگم باز می‌شود و نور در مدت مشخص به فیلم می‌رسد و تصویر جسم را روی آن بوجود می‌آورد. در دوربین‌های مدرن به جای فیلم یک حسگر تصویر قرار دارد.

فیلم عکاسی

فیلم عکاسی به گونه خاصی تهیه شده‌است یعنی آنکه مواد شیمیایی خاصی در بر دارد که نور می‌تواند بر آنها اثر بگذارد و تصویر خارجی بر آن نقش ببندد. یکی از بهترین روشهای عکسبرداری (نورنگاری)، آشکارسازی تابش به‌وسیله دانه‌های املاح هالوژنی نقره‌است. چرا که برای حساس کردن یک بلور هالوژنی نقره تنها چند فوتون کافی است. پس از آنکه یک فیلم نوردهی شد، مقدار تیرگی حاصل در یک خاص به عوامل زیر بستگی دارد:

تابندگی به منظور نور دهی

طول موج تابش

مدت زمان نور دهی

شرایط ظهور فیلم

سازوکار ضبط تصویر روی فیلم

انرژی لازم برای تبدیل برومور نقره یا یدور نقره به نقره عنصری از ماده شیمیایی مورد استفاده در فرآیند ظهور فراهم می‌شود. پیش از ظهور اطلاعات بصورت یک تصویر نهان به شکل دانه‌های حساس شده روی شیشه یا فیلم ذخیره شده‌است. از ظاهر کردن فیلم یک تصویر منفی(نگاتیو) بدست می‌آید. نگاتیو یعنی خلاف آنچه در صاحب تصویر دیده می‌شود. پس بنابراین قسمت‌های روشن صاحب تصویر بر روی فیلم تیره می‌افتد و برعکس قسمت‌های تیره آن بصورت روشن نقش می‌بندد.

چون دانه‌های املاح هالوژنی نقره به تنهایی فقط به نور آبی و نور فرا بنفش نزدیک حساسند، باید مواد رنگی یا رنگیزه‌هایی به آنها افزوده شود تا تابش بخش‌های دیگر بیناب را جذب کنند و برای حساس کردن دانه‌ها، مسیر فراهم آورند. فیلمهای فرو سرخ هم موجودند، ولی باید با مراقبت ویژه نگهداری شوند. چون به سبب حساسیت به گرما خیلی زود آسیب می‌بینند.

چاپ عکس

در مرحله چاپ فیلم، عکس مثبت (پوزیتیو) بدست می‌آید. پوزیتیو یعنی تصویری که درست مانند خود صاحب تصویر است. برای تهیه عکس مثبت، فیلم را بر روی کاغذ مخصوصی قرار داده، سپس از روی آن نوری را عبور می‌دهند. در نتیجه قسمت‌های تیره فیلم بر روی کاغذ، روشن و قسمت‌های روشن آن نیز تیره چاپ می‌شود. چنین تصویری درست مطابق همان شخص یا چیزی است که قبلا با دوربین عکس آنها را بصورت نگاتیو برداشته بودیم.