نحوه کار دوربین‌های اولیه

در سال ۱۵۶۸ دانیلو باربارو این اتاقک تاریک را با یک عدسی و یک دریچه قابل تغییر مجهز نمود. بدین وسیله می‌توانست تصاویر را واضحتر به درون اتاق منعکس کند. در سال ۱۸۰۲ توماس وج وود و همچنین همفری دیوی با استفاده از کاغذ مخصوص تصاویر غیر ثابتی بدست آوردند. این کاغذ آغشته به محلولی بود که هرگاه در برابر نور آفتاب قرار می‌گرفت، رنگ اصلی خود را از دست می‌داد و به کلی سیاه می‌شد. آنگاه چون بر روی این کاغذ تصویر یا جسمی را قرار می‌دادند، قسمت‌هایی که از تابش نور مصون مانده بود، به رنگ خود باقی می‌ماند و اما سایر قسمت‌های کاغذ سیاه می‌شد. بدینگونه شبح نوری از اجسام بر روی آن کاغذ عکاسی می‌شد. با این روش تصویری بدست می‌آمد که آن نیز به مجرد نور دیدن، رنگ خود را از دست می‌داد و کاغذ یکپارچه سیاه می‌شد.
سیر دگرگونی و رشد

در سال ۱۸۱۶ جوزف نییپس با یک جعبه جواهرات یک دوربین بسیار ابتدایی ساخت و آن را با ذره بین، میکروسکوپ نوری مجهز نمود. با این دستگاه او می‌توانست فقط عکسهای منفی بردارد. سرانجام ویلیام تالبوت نخستین کسی بود که توانست عکسهای مثبت هم بردارد، عکسهایی که ثابت و دائمی هم باقی می‌ماندند. این رویداد در سال ۱۸۳۵ رخ داد. در سالهای بعد دوربینهای پیشرفته‌ای به بازار عرضه شده و می‌شود.

خداحافظي با پولارويد

دوران افول دوربين هاي عکس فوري آنالوگ زماني فرا رسيد که دوربين هاي ديجيتال به بازار عرضه شد. عکاسي با اين دوربين ها سريع و به مراتب ارزان تر از عکس هاي آنالوگ بود. البته عکاسي با پولارويد هيچ گاه ارزان نبود، اما بالا بودن قيمت ها، امروز بيش از هر زمان ديگري احساس مي شود. در حال حاضر چاپ عکس هاي فوري 20 برابر چاپ عکس ديجيتال هزينه دارد.

سال هاست که دوربين هاي پولارويد ديگر توليد نمي شود. شرکت توليدکننده اين دوربين ها در سال 2001 ورشکسته شد. تا چند ماه ديگر عکاسي با دوربين هاي پولارويد نيز تا ابد به تاريخ سپرده خواهد شد، زيرا ديگر فيلم مخصوص اين دوربين ها در دسترس نخواهد بود. آخرين فيلم ها ژوئن 2008 توليد شد.

عکاسي و چاپ سريع به روش آنالوگ در عصر عکاسي ديجيتال جايگاهي ندارد. از ژوئن 2008 چاپگرهاي کوچکي به نام «PoGo» به بازار عرضه شده اند که در جيب هم جا مي شود. چاپگرهايي که به کمک آنها مي توان همه جا و البته سريع، عکس دوربين ديجيتال يا تلفن همراه را چاپ کرد.

افراد مهم در توسعه عکاسی

استفاده‌های عکاسی

عکاسی موارد استفاده بسیار زیادی دارد.از جمله میتوان به عکاسی خبری، علمی، تفریحی و ثبت خاطرات و مستند سازی اشاره کرد.تا در پزشکی و هوا فضا و …

عکاسی در ایران

۳ سال پس از پیدایش عکاسی این هنر-صنعت در دسامبر ۱۸۴۲ به ایران وارد شد. ناصر الدین شاه به این فن علاقه فراوانی داشت و خود نیز عکاسی می‌کرد. آلبومخانه کاخ گلستان تعداد بسیاری از عکسهای بسیار قدیمی ایران را در خود دارد.

کاسان پیش کسوت ایران

نمايشگاه يک خاطره

از چندي پيش يک سايت اينترنتي به مناسبت شصتمين سالروز تولد اسطوره دنياي عکاسي قرن بيستم به جمع آوري و نمايش عکس هايي از سراسر دنيا پرداخت که با دوربين عکس فوري پولارويد تهيه شده اند.

در حقيقت شرکت پولارويد که مخترع و ارائه دهنده دوربين هاي عکس فوري است از يک سال قبل توليد اين نوع دوربين ها را متوقف کرد و به اين ترتيب اين دوربين عکاسي در کنار ديگر اشياي موزه فناوري جاي گرفت. با وجود اين هنوز تا چندي پيش در امريکا و مکزيک کاغذهاي مخصوص اين دوربين ها توليد مي شد اما اکنون توليدکننده اين کاغذها اعلام کرد به زودي توليد اين نوع کاغذهاي چاپ عکس هاي فوري را متوقف مي کند.

تلاش براي زندگي دوباره

با اين همه گروهي از علاقه مندان دوربين هاي عکاسي قديمي عکس هاي فوري «پولارويد» با هدف احياي فيلم هاي اين دوربين قصد دارند نسل جديدي از اين فيلم ها را از سال 2010 وارد بازار کنند. عکس هاي فوري اين دوربين در بسياري از آلبوم هاي خانوادگي حضور دارد و خاطرات زندگي بسياري از افراد قرن بيستمي را اين دوربين ها به تصوير کشيده است. پس از اعلام بازنشستگي دوربين عکاسي فوري «پولارويد» توليد فيلم هاي مخصوص اين دوربين نيز زير بار سنگين رقابت با دوربين هاي ديجيتال متوقف شد. اما قرار است داستان اين دوربين عکاسي فوري و فيلم هايش دوباره در شهر «انشيد» در مرز ميان آلمان و هلند آغاز شود. يک شرکت که کارخانه سابق توليد کننده لوازم و فيلم هاي دوربين پولارويد را خريداري کرده است، قصد دارد از سال 2010 فيلم هاي جديد اين دوربين را وارد بازار کند. ماموريت اين گروه که در اکتبر 2008 سايتي با عنوان «پروژه غيرممکن» را راه اندازي کرد، تلاش براي احياي اين دوربين اسطوره يي است. اعضاي «پروژه غيرممکن» قصد دارند تا پايان سال 2010 يک ميليون فيلم عکاسي را توليد کنند که اين رقم در سال هاي پس از آن به سه ميليون خواهد رسيد. اين کار تقريباً غيرممکن به نظر مي رسد اما از نظر 12 متخصص دوربين عکاسي فوري اين کار امکان پذير است. همچنين شرکت Urban Outfitters با عرضه اين فيلم ها 700 نمونه کمياب دوربين عکاسي پولارويد را براي فروش عرضه مي کند.